Napięcie powierzchniowe.


 Co to jest napięcie powierzchniowe?

Napięciem powierzchniowym nazywamy zjawisko fizyczne występujące na styku powierzchni cieczy z ciałem stałym, gazowym lub inną cieczą, dzięki któremu powierzchnia ta zachowuje się jak sprężysta błona.
Mianem napięcia powierzchniowego określa się również wielkość fizyczną ujmującą to zjawisko ilościowo: jest to energia przypadająca na jednostkę powierzchni, lub praca potrzebna do rozciągnięcia powierzchni o tę jednostkę.
Napięcie powierzchniowe nadaje kształt przepływającej wodzie



Co jest przyczyną występowania tego zjawiska?



Przyczyną występowania napięcia powierzchniowego są siły przyciągania pomiędzy cząsteczkami cieczy.
Napięcie powierzchniowe na granicy dwóch faz termodynamicznych (czyli powierzchni, na których zachodzi skokowa zmiana własności fizycznych lub chemicznych) nazywane jest również napięciem międzyfazowym.
Wysokie napięcie powierzchniowe na granicy faz A i B oznacza, że siły spójności (kohezji) wewnątrz faz A-A i B-B są większe niż siły przylegania (adhezji) na granicy faz A-B.


Efekty, jakie można zaobserwować podczas przeprowadzania doświadczenia:

Współistnienie sił napięcia powierzchniowego, sił przylegania oraz grawitacji prowadzi do powstawania menisku: powierzchnia cieczy w sąsiedztwie ścianki zbiornika ulega zakrzywieniu. Te same siły warunkują również kształt wiszącej kropli cieczy, kropli oleju na powierzchni wody, a także kształty cienkich błon cieczy w pianach lub bańkach mydlanych.
Współistnienie sił napięcia powierzchniowego, grawitacji i sił aerodynamicznych nadaje kształt spadającym w powietrzu kroplom deszczu.

Przykładowe doświadczenia obrazujące dowody na istnienie zjawiska napięcia powierzchniowego:




Bibliografia:

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawie napisane. Fajny artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety ale fizyka nigdy mi nie leżała i również o samym prądzie niewiele wiem oprócz tego że jest w gniazdkach elektrycznych. W sumie więcej nie potrzebuję wiedzieć i dla mnie również liczy się to ile za niego płacę. Myślę teraz nad przejściem na https://poprostuenergia.pl/ gdyż dostałam bardzo ciekawą ofertę na tańszą energię.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zdecydowanie warto jest takie kwestie znać lecz jeśli chodzi o samą elektrykę to dla mnie zawsze musi przyjść fachowiec. W takiej sytuacji wiem, że elektryk z firmy https://wzu-energpol.pl/ zna się na pracach z prądem.

    OdpowiedzUsuń