Siły przylegania.


Co to jest siła przylegania?

Siłą przylegania – inaczej adhezją (łac. adhaesio – przyleganie) nazywamy łączenie się ze sobą powierzchniowych warstw ciał fizycznych lub faz (stałych lub ciekłych).
Siłę przylegania opisuje się jako odwracalny termodynamiczny proces zachodzący w warstwie łączących się materiałów wynikający z różnicy napięć powierzchniowych na styku substancji.
Przykład siły przylegania działającej
       w zamknięciu opakowania


Przyczyny powstawania zjawiska adhezji (przylegania) oraz dowody na istnienie tego zjawiska potwierdzone przez różnorakie zastosowania:


Adhezja wynika z oddziaływań międzycząsteczkowych stykających się substancji. Granica między adhezją i zjawiskami powierzchniowymi zachodzącymi pod wpływem tworzenia się wiązań chemicznych jest bardzo płynna.

W praktycznych badaniach inżynieryjnych (np. skuteczności działania klejów), przez adhezję rozumie się siłę połączenia dwóch warstw klejonego materiału bez wnikania w naturę oddziaływań powodujących powstanie trwałej spoiny.

Adhezja występuje m.in. przy klejeniu (kleje adhezyjne) i malowaniu, stosowaniu kartek i taśm przylepnych (folia adhezyjna).

Zjawisko adhezji wykorzystywane jest przez niektóre zwierzęta do poruszania się po gładkich, pionowych powierzchniach lub liściach.


Doświadczenia obrazujące autentyczność zachodzenia zjawiska adhezji:




Podane przez nas przykłady pokazują, że zjawisko adhezji występuje w różnych dziedzinach nauki, jedną z nich może być na przykład… stomatologia.


Bibliografia:

  1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82a_przylegania
  2. http://edudu.pl/video-oddzialywanie-miedzyczasteczkowe,d9ad45bf7f3ae5cfd08f
  3. http://www.youtube.com/watch?v=XX3_frhrhAc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz